İnsanların yaşam alanlarını geliştirme ve özgünleştirme arzuları iç mimari uygulamalarının önemini giderek artırıyor. Bunda, gayrimenkul yatırımlarının giderek artmasının etkisinin de olduğunu ifade edebiliriz. Şirketlerin sadece ev yapıp satmak değil, en iyi yapıp satmak yönündeki kaygı ve endişeleri de iç mimari disipline yönelmelerini gerekli kılıyor. Bu hususta gerek kişilerin gerekse şirketlerin dikkat ettikleri husus, benzersizliktir. Ancak genel anlamda elde edilmek istenilen ortak hedef, daha yaşanılabilir bir mekanın vücuda getirilmesidir.

Bu anlamda iç mimari tasarım hususunda dikkat edilecek bir dizi kurallar var. Bu kurallar daha çok güvenlik, hijyen ve yaşanacak ortamın daha ferah olmasına dairdir. İnşa edilecek ev için kullanılacak malzeme yapısının da buna uygun olması gerekiyor. Isı ve ses yalıtım gibi sistemler veya temelde kullanılan gelişmiş mühendislik sistemlerinin tercih edilmesi gibi. İç mimari konseptin konusu inşa sırasında kullanılan yöntem ve malzemelerin kaliteli olup olmadığını tespit olmasa bile, iç mekan için tercih edilen malzemelerin kalitesiyle ilgileniyor.

Güvenlik ve hijyen iki başat faktördür

Burada güvenlik unsuru ve malzemelerin uzun süre dayanabilecek yapıda olmasının önemi üst sırada geliyor. Birinci sınıf malzeme kullanılarak iç mimari uygulama çalışmasının yapılması daha iyi bir ortamın mevcut olmasını sağlayan önemli bir etmendir. Ucuz işçilik ve malzemeyle asla yaşanılabilecek bir mekanın söz konusu olması mümkün değildir. Malzemelerin hijyen açısından da avantaj sağlayıp, sağlamadığına önem veriliyor. Böylece evin veya ofisin temizliğinin daha kolay olması sağlanıyor. Kir tutmayan, anti bakteriyel olan kapı ve mobilyaların seçimi gibi hususlar oldukça önem ifade ediyor.

Odaların dizaynı sırasında da ne için kullanılacakları sorusuna verilecek cevap önemlidir. Bir yatak odasındaki ihtişamla oturma odasındaki ihtişamın aynı olması mümkün değildir. Yatak odası için daha farklı bir konsept tasarımı, oturma odası için de daha farklı bir anlayış söz konusu olmalıdır. Genel olarak ikisinin ortak yönü; dinlendirici ve rahatlatıcı bir hüviyete sahip olmalarıdır. Oturma odası, daha sade ve aile ortamın söz konusu olabileceği şekilde samimi dizayna sahip olmalıdır. Her iç mimari tasarım aşamasında ince ve titiz çalışmalarla hayal edilenin gerçekleştirilmesi mümkün olabilir.