Markalarla müşterileri buluşturan fuarların ticari faaliyetler içerisindeki yeri büyüktür. Her marka, potansiyel müşteri kitlesine hitap edebilmek için fuarlara katılım konusunda aktif ve istekli olmalıdır. Ancak fuarda marka imaj ve prestijine yönelik olumlu algıların oluşturulmasını sağlamak için dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar söz konusudur. Fuardaki vitrin anlamına gelen standın işlevselliği ve ihtiyaçlara cevap vermesi önemlidir. Bu hususta mimarlık ofisleri tarafından hesaplanılarak tasarlanan fuar standı kullanılabilir.

Fuar standında olması gerekenler

Birçok marka ve işletmenin yer alacağı fuar merkezinde rakiplerinizden en eksik ne de fazla bir gösteriş yapma eğilimi içerisinde olunmalıdır. Bütçenize uygun ve sergilenmesi planlanan ürünlerin müşteriler tarafından kolayca gezilmesini sağlayacak tasarım söz konusu olmalıdır. Ancak bunun anlamı, oldukça itici ve zayıf bir görüntü sunan stantlara sahip olmak değildir. Çok lüks veya gösterişli stant merkezlerinin kurulmasının doğru olmaması gibi, oldukça sade ve zayıf tasarıma sahip stantların da söz konusu olmaması gerekiyor.

Davetkâr bir standın tasarlanması gerekiyor

Fuar standı, davetkâr bir tasarıma sahip olmalıdır. Ürünlerin veya tanıtımı yapılacak hizmetlerin bilgisinin yer aldığı aktivite merkezinin geniş ve birden fazla müşteri tarafından girilebilen bir yer olmalıdır. Ayrıca, bir danışmanlık masasının da konulabileceği bölümün yer alması gerekiyor. Burada, ihtiyaç olması halinde çeşitli ikramların yapılabileceği barın da bulunması mümkündür. Marka ve markanın kurumsal yanını ön plana çıkarak şekilde yapılan tasarımın marka bilinirliliğine de katkı sunması icap ediyor. Fuar standı tasarımı hususunda kurumun renklerine, mesajlarına oldukça dikkat edilmesinde fayda vardır.

Standın sahip olması gereken sunum alanının ne kadar büyük olacağına dair hesaplamalar, teşhir edilecek ürün sayısı ve ürün boyutlarıyla ilgilidir. Fuarda standın nereye konulacağına göre de birtakım hesaplamalar yapılabilir. Böylece yerin dezavantaj ifade etmesi halinde bile avantajlı yanlarının ortaya çıkarılacağı bir stant tasarımı yapılarak potansiyel müşterilerin çekilmesi sağlanılabilir. Bunun için birçok kurumsal markanın stant tasarımı gerçekleştiren Kural Mimarlık bürosu hizmetinizdedir. Birbirinden yetenekli iç mimari ekip tarafından fark edilebilir stant tasarımları gerçekleştiriliyor.