Stand bir ürünün fuarlarda, alış veriş merkezlerinde ve marketlerde tanıtıldığı, sergilendiği ve bilgilendirme yapıldığı yerdir. Günümüzde firmaların çoğu hedef kitlesini büyütmek, yeni yatırımlarını ve ürünlerini daha geniş çevrelere duyurabilmek için fuarlara katılmaktadır. Küreselleşen dünyada firmalar, şirketler, eğitim kurumları ve daha birçok kurum ve kuruluş farklı şehir ve yerlerde standlar kurarak kendi tanıtımlarını yapmaktadır. Firmaların fuarlarda stand kurma amaçları arasında ziyaretçilerle ve çalışılan alanlardaki kişi ve kurumlarla yeni ilişki kurmak, rekabet ortamını takip etmek ve ürettikleri yeni ürünleri tanıtmak gibi gayeler yer almaktadır. Stand tasarımı fuarlarda firmaların marka yüzünü temsil etmesi ve standa ziyaretçi çekmesi açısından oldukça önemlidir. Fuar standı fuarlardaki büyüklüğü ve tasarımı ile firmanın önemi ve ürün kimliği ön plana çıkmaktadır. Bu nedenle standlar imkânlar elverdiği kadar kusursuz olmalı ve ziyaretçilerin tüm duyularına hitap edecek şekilde tasarlanmalıdır.

Fuar Standı Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Fuar standı tasarımı firmaların müşterileri ve ziyaretçileri stand masasına çekmesi için oldukça önemlidir. Bundan dolayıdır ki firmaların fuar standı tasarımı çok abartılı olmamakla birlikte mütevazı ve aynı zamanda ilgici çekici olmalıdır. Fuar standı tasarımı hususunda dikkat edilecek başlıklar şu şekilde sıralanabilir: etkileyicilik, davetkârlık, ürünü ön plana çıkarma ve standı aktivite merkezi haline getirebilme. Fuar standı üretimi yapan firmalar ürünü alacak şirket ve kurumların talebi doğrultusunda farklı büyüklükte standlar üretmektedir. Stand büyüklüğü, standın uyum içerisinde olması ve kurumsal kimliği yansıtması açısından önemlidir. Firmaların fuar stand tasarımı hususunda dikkat ettiği özelliklerin başında standların kolay taşınıp kurulabilir fonksiyonel bir yapıya sahip olması yer almaktadır. Bu yüzden stand yapımında kullanılan malzeme hafif ve sağlam olmalıdır. Fuar stand tasarımı alanında öne çıkan bir diğer husus ise ışık ve aydınlatmadır. Standlarda kullanılan aydınlatma ziyaretçilerin gözlerini almayacak fakat yeterli aydınlatma düzeyini sağlayacak bir düzeyde olmalıdır. Bununla birlikte standın tasarımı sayesinde çalışanlara ve ziyaretçilere fuar alanı içerisinde rahat bir ortam sağlanması da önemlidir. Standın dekorasyonu ile aydınlatması bir uyum içinde olmalı ve dışarıdan bakan kişileri standa çekebilmelidir.

Bize Ulaşın

Fuar standları hakkında bu ve daha fazla bilgi almak için info@kuralmimarlik.com adresine mail atabilirsiniz, +90 212 422 04 80 nolu telefonumuzu arayabilir veya iletişim sayfamızdan bizimle irtibat kurabilirsiniz.